Секторът на изнесените услуги у нас за поредна година продължава да отчита двуцифрен ръст въпреки пандемията, която засегна цялата икономика. През 2020 оперативните приходи бележат увеличение от 11,2%, което заради несигурността вследствие от безпрецедентните условия е по-малко в сравнение с 22,5% през 2019. Същевременно през миналата година размерът на сектора възлиза на 3.3 млрд. евро и формира 6.6% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната спрямо 5.5% през 2019 г.
Това показват данните от годишния доклад за развитието на индустрията на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST). Анализът е изготвен от SeeNews и включва данни за 677 български компании, опериращи в сферата на бизнес услугите и технологиите през 2020 г. В съотношението между двете подразделения на изнесените услуги превес имат на ITO компаниите (ИТ изнесени услуги) - 358, докато броят на фирмите в сферата на изнесени бизнес процеси е 319.
Индустрията затвърждава позицията си на предпочитан работодател. Въпреки че броят на заетите в сектора е малко над 77 хил. души през 2020 г., т.е. почти без промяна спрямо много успешната 2019 г., нарастват разходите за служители и за данъци, плащани от компаниите към държавната хазна.
Разходите за заплати през предизвикателната 2020 г. са се увеличили средно с 16% на служител. Компаниите от сектора за първи път формират 10.4% от всички разходи за заплата в страната в сравнение с 9.4% предишната година. По отношение на внесените социални осигуровки компаниите в сектора са допринесли общо с 8.2% от всички осигуровки в икономиката в сравнение със 7.4% през 2019. Размерът им почти се равнява на предвидените общи капиталови разходи в бюджета на Столична община за 2021. Както разходите за заплати, така и за осигуровки на индустрията са се удвоили за пет години от 2016 досега.
Сред топ чуждестранните инвеститори в аутсорсинг индустрията на България остава Обедненото кралство, като почти един от десет организации имат британска компания майка. САЩ, Германия и Нидерландия са другите ти страни с традиционен интерес в инвестиране в българския базиран на знанието сектор.
Прогнози
Според доклада след пандемията България е добре позиционирана да се превърне в предпочитана дестинация за европейските и северноамериканските технологични компании, които искат да инвестират в Централна и Източна Европа.
Предварителните данни за 2021 г. показват, че настоящата година ръстът също ще остане двуцифрен и дори по-висок. Прогнозата към 2024 година сочи, че индустрията ще продължи да се развива и да бъде основен стълб в българската икономика, като относителния й дял в БВП на страната ще достигне 11.2%.
Същевременно компаниите от сектора признават, че сред основните предизвикателства пред тях е скалирането в голям мащаб заради недостига на човешки ресурси. Те обаче виждат изход от ситуацията в налагането на новия дистанционен модел на работа, тъй като той им позволява да наемат нужните специалисти, независимо от тяхната локация. В тази връзка увеличаването на служителите ще се забави през следващите години, но все пак секторът ще се разрасне с нови 35 хил. души до 2024.
Увеличаващият се брой служители, работещи от различни локации, на свой ред прави ненужно отварянето на нови офис пространства. Все пак прогнозите показват, че ще продължат да се създават регионални хъбове на местата с достатъчна концентрация на персонал. През 2020 Пловдив продължава да бъде най-обещаващата и динамично развиваща се локация, макар че най-много нови служители отново са наети в столицата. Другите големи градове с университети (Варна, Бургас, Русе и Велико Търново) също привличат все повече нови компании.