Друго предимство на IT пазара в България, в сравнение с този в Германия например, е сериозното присъствие на жените, включително като относителен дял спрямо мъжете (както като брой, така и като позиции в корпоративната йерархия). Процентът на жени, заети в българската IT индустрия, е сред най-високите в Европа. За сравнение, в инженеринговия сектор в Германия работят предимно мъже.
Третото предимство на българския пазар е заплащането. В тази сфера обаче може да настъпят промени, тъй като заплатите в България се повишават по-бързо, отколкото в световен мащаб. Има голямо търсене на специалисти, но все пак заплатите трябва да се поддържат на равнище, което да е здравословно за индустрията и за икономиката.
Проблемът в България е, че населението е малко, под 8 милиона души. Оттук и капацитетът е ограничен въпреки големия брой таланти. Други конкурентни пазари като Индия нямат този проблем - капацитетът там е огромен. Едно от очевидните предимства на България в сравнение с Индия е, че културата е подобна на тази в Германия, т.е. европейска. Въпреки различното ни минало в момента мисленето ни се движи в една посока и е много по-лесно да работим заедно.
Разлики между IT индустрията в България и Германия
Комуникацията и йерархията са една от тези интересни разлики. В Германия служителите не изпълняват непременно това, което им каже мениджърът. Те са критични към решенията на ръководителя си и често питат "защо". И дори поставят под въпрос позицията на човека, който взема решението - питат защо самите те не заемат тази позиция.
Така че като мениджъри и на нас са ни нужни разнообразни умения, за да можем да убедим във всеки един момент служителите си, че сме правилните хора с нужната компетентност, на правилната позиция, от която можем да управляваме и да насочваме корпоративния процес. Длъжностите, като титли, нямат голямо влияние при нас, важни са знанията, умението ни да разпознаваме и да се съобразяваме с чувствата и емоциите на всички в екипа, както и начинът, по който действаме. Едва след като служителите се убедят, че сме точният човек, с необходимите знания и умения, те ще се съобразяват с нашите оценки и решения.
В България голяма част от хората все още се въздържат от даването на обратна връзка и предложения за подобрения, въпреки че имат такава възможност.
Радваме се , че имаме такива служители от всички нива и че наблюдаваме промени в останалите, които дават все по-свободно своята обратна връзка и идеи, сходно на служителите в Германия.
Ние искаме в развитието и управлението на компанията да участват хора, които са откровени, със свободно мислене, споделящи открито това, което наистина мислят.
Днес трябва да убеждаваш колегите си защо решението ти е правилно, докато през 80-те години просто им нареждахме какво да правят - и беше достатъчно. Сега служителите очакват да бъдат овластени, да вземат решения, така че е предизвикателство да откриеш правилния човек, когото да натовариш с отговорността по вземане на решения.
Действително най-важните въпроси трябва да се решават от членовете на Борда, но при разрешаването на проблеми с клиентите, управлението на услуги и клиенти, например, не е задължително решението да се взема непременно от висшия мениджмънт. Всъщност именно хората от екипите “на терен”, могат да предложат най-доброто решение и подход към проблема. Така че вътрешната комуникация е от решаващо значение - аз самият може да греша, а и мнението на Борда не винаги е най-правилното.
Конкуренцията в българската IT индустрия е много сериозна и се засилва с нарастващия брой компании на пазара, които се състезават за ограничен брой таланти. Силната българска софтуерна индустрия беше сравнима с тази в Украйна, също основен IT играч, но ситуацията там се промени.
Голямото предизвикателство пред България, а и не само, е преразпределението на таланти - най-добрите отиват в големите компании като SAP, Software AG, Microsoft, VMWare, Bosch и други, които искат да дигитализират процесите си и да изградят свои собствени софтуерни и ERP системи (напр. решения, свързани с IoT (интернет на нещата), с автономно шофиране и т.н.). И тъй като големите играчи се нуждаят от много софтуерни разработчици, които да работят по тези проекти, търсенето на добри специалисти само ще се засилва в бъдеще.