Страната ни е конкурентна, разполагаме с експертни знания за разпоредбите относно защитата на личните данни и европейското законодателство, с достъп до национално и европейско финансиране за над 18 милиарда евро до 2030 г., добра инфраструктура и ниски оперативни разходи. България освен това е в "Топ 10" на страните в света с най-бърза мобилна интернет връзка, на 3-о място по брой ИТ специалисти от глава на населението, българските таланти заемат призовите места на световни олимпиади по математика, информатика и физика, разполагаме и с институт от световна класа за проучвания в областта на изкуствения интелект.
В областта на образованието и иновациите той представи Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), чиито амбиции са да бъде първият по рода си в региона на Източна Европа от световна величина в компютърните науки, както и иновативния хъб София Тех парк.
Сред най-бързо развиващите се сектори са автомобилостроенето, електроника, ИТ и аутсорсинг, роботика и мехатроника и други.
Само в химическата промишленост са заети 42 000 души, а секторът изнася продукция за 1,8 милиарда евро. В биотехнологиите има 128 медицински центрове за проучвания, потенциал за развитие предлагат 11 000 студенти по медицина, фармация и дентална медицина, като 1400 студенти специализират биотехнологии и програми по биология, а клиничните проучвания постигат оборот от 200 милиона евро.
Сред възможностите за бизнес и създаване на стартъпи страната ни разполага с над 18 милиарда евро европейско и национално финансиране до 2030 г., достъп до европейски средства за иновации в размер на 11 млрд. евро, както и добре развита екосистема от местни и регионални венчърни фондове.